مقاله های خودرو

نکات مهم قبل از رفتن به معاینه فنی

نکات مهم قبل از رفتن به معاینه فنی

کلیه اقدامات و بررسی های فنی و ظاهری لازم که در مراکز معاینه فنی خودرو صورت میگیرد تا سلامت خودرو تأیید گردد معاینه فنی خودرو می گویند ؛ در واقع می توان گفت که شما با ورود به مراکز معاینه فنی کلیه قطعات و عملکرد اجزای مختلف خودرو توسط کارشناسان بررسی می شود ؛ در صورتی که در تمام آزمون ها سلامت خودرو تأیید شود برای صاحب خودرو گواهی معاینه فنی صادر می شود یکی از نکات مهم قبل از رفتن به معاینه فنی خودرو داشتن مدارک مورد نیاز است . مکانیک سیار وحید با خدمات تخصصی تعمیر خودرو در محل در خدمت شماست  . برای رزرو مکانیک سیار با ما تماس بگیرید و یا همراه ما باشید با  :

 • چه خودروهایی نیاز به معاینه فنی دارند ؟
 • نکات مهم قبل از رفتن به معاینه فنی
 • مراحل معاینه فنی چیست ؟
 • اگر در معاینه فنی رد شدیم چه کنیم ؟
 • هزینه معاینه فنی در سال ۱۴۰۱

تعمیر خودرو در محل با مکانیک سیار

چه خودروهایی نیاز به معاینه فنی دارند ؟

از نکات مهم قبل از رفتن به معاینه فنی این است که بدانید چه خودروهایی نیاز به معاینه فنی دارند در صورتی که عمر خودروی شما زا ۴ سال بیشتر گذشته است خودروی شما نیازمند گرفتن معاینه فنی است بنابراین بهتر است قبل از رفتن به مراکز معاینه فنی ایراداتی که در ادامه به آن اشاره می شود رفع نمایید خودروهایی که باید برای معاینه فنی مراجعه نمایند شامل موارد زیر است .

 • اتومبیل های تولید داخل و خارجی که سن آنها بیشتر از ۴ سال باشد سال ۹۷ و قبل آن
 • وسایل نقلیه عمومی مدل ۹۹ و پایین تر
 • خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۹ و قبل از آن

نکات مهم قبل از رفتن به معاینه فنی

از جمله نکات مهم قبل از رفتن به معاینه فنی خودرو داشتن مدارک مورد نیاز مانند ؛ اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری خودرو است همچنین در مرکز معاینه فنی باید مراحلی از جمله ارائه مدارک لازم , ثبت اطلاعات در سیستم مرکز , پس از ثبت نمودن اطلاعات دریافت بارکد و نیز پرداخت هزینه را طی نمایید .

تعویض سیار لنت ماشین

مراحل معاینه فنی چیست ؟

در ابتدای ورود پلاک خودرو توسط دوربین مخصوص خوانده شده  پس از ثبت اطلاعات خودرو پذیرش می شود سپس معاینه فنی خودرو آغاز می شود .از مهم ترین نکات قبل از رفتن به معاینه فنی این است که به رفع اشکالات آن اقدام نمود .

بازرسی چشمی خودرو :

در نخستین مرحله معاینه فنی خودرو که بازرسی چشمی است خودرو از لحاظ ظاهری بررسی می شود که ای موارد شامل آینه ها , برف پاک کن , شیشه ها , سلامت بوق خودرو , داشتن کمربند ایمنی , دفرمه نبودن بدنه , میزان پوسیدگی بدنه , صدای اگزوز , وضعیت لاستیک ها , دود خارج شده از اگزوز , متعلقات اضافی بدنه , چراغ نور پایین و چراغ نور بالا , چراغ راهنما , چراغ عقب و طلق چراغ های عقب می باشد همچنین در این مرحله تجهیزات بسته بندی شده روی خودرو ( مانند بوق نامتعارف یا رینگ اسپرت ) نیز بررسی می شود در صورت غیر استاندارد بودن اعلام مردودی می شود .

آزمون آلایندگی خودرو :

در آزمون آلایندگی توسط دستگاه های مخصوص میزان آلایندگی گازهای خروجی از اگزوز اندازه گیری شده تا بیشتر از حد مجاز تعیین شده نباشند در صورتی که خودروبیش از حد هوا را آلوده کند نمی توان معاینه فنی گرفت .

تعویض روغنی خودرو در محل

آزمون کمک فنر ها :

در این آزمون تمام کمک فنرهای عقب و جلو بررسی می شود معیوب شدن کمک فنر ها در سیستم تعلیق علاوه بر آثار زیانباری که در وارد امدن نوسانات و ضربه به اتاق خودرو دارد منجر به از دست رفتن شرایط پایداری خودرو در سر پیچ ها و افزیش طول خط ترمز هنگام ترمز گیری شود .

آزمون ترمز ها :

در این آزمون ترمز ها توسط تجهیزات نیروی ترمز گیری در هر یک از چرخ های سمت چپ و راست در محورهای جلو و عقب به تفکیک و نیز نیروی ترمز دستی اندازه گیری می شود و به شکل نرم افزاری با استفاده از مقادیر حاصل شتاب ترمز گیری و ترمز دستی محاسبه می شود .

آزمون سیستم تعلیق :

در این آزمون برای اینکه عملکرد سیستم تعلیق بررسی شود , سیستم تعلیق خودرو را با دستگاه تحت فشار قرار می دهند همچنن اتصالات دستگاه باید محکم باشند تا خودرو مردود نشود .

آزمون سلامت چراغ ها :

در این مرحله چراغ ها بررسی می شود اینکه آیا نور با زاویه و شدت مناسب منتشر می شود یا خیر به علاوه جهت نور بالا و پایین و برد آن ارزیابی می شود .

هم راستایی چرخ ها :

در این مرحله به کمک تجهیزات میزان باز و بسته بودن دهانه چرخ ها قابل تشخیص می شود ؛ هم راستی نداشتن چرخ ها موجب بر هم خوردن بالانس دینامیکی خودرو و کشیدگی فرمان و لاستیک سایی می شود ؛ برای اندازه گیری میزان انحراف جانبی خودرو به ازای هر هزار متر است در صورتی که بیشت از ۷ متر باشد خودرو مردود می شود یعنی هنگامی که فرمان را رها می کنید اگر جلوبندی و فرمان ماشین تنظیم باشد ماشین در هر ۱ کیلومتر نباید بیشتر از ۷ متر انحراف پیدا کند .

اگر در معاینه فنی رد شدیم چه کنیم ؟

اگر خودرو در یک مرحله از آزمون ها به دلیل نقص فنی در شد برای رفع عیوب خودرو باید خودرو را به تعمیرگاه معتبر برد و در صورت رفع نواقص پس از معاینه مجدد برچسب معاینه فنی خودرو صادر می شود .

هزینه معاینه فنی در سال ۱۴۰۱

 • خودروهای سبک و بنزین سوز و دوگانه سوز ۴۷ هزار تومان در صورت مردودی ۱۰۰۰۰
 • خودروهای سنگین گازوئیلی و گاز سوز۷۱.۶۰۰ در صورت مردودی ۱۲ هزار تومان
 • خودروهای سنگین و نیمه سنگین دوگانه سوز در صورت مردودی ۹۹.۱۰۰ تومان در صورت مردودی ۱۲ هزار تومان
 • موتور سیکلت۱۲ هزار تومان در صورت مردودی ۲۰۰۰ تومان
امداد باتری در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *