مقاله های خودرو

علت زوزه کشیدن گیربکس چیست ؟

علت زوزه کشیدن گیربکس چیست ؟
علت زوزه کشیدن گیربکس چیست ؟

علت زوزه کشیدن گیربکس  از دیدگاه مکانیک سیار

آیا میدانید چرا گیربکس ماشین زوزه میکشد  ؟ این مطلب از تجربیات مکانیک سیار ماست :

اولین و ابتدایی ترین علت زوزه کشیدن در گیربکسهای مانوئل عدم استفاده از روغن واسگازین استاندارد است که باعث تولید صدا یا به اصطلاح زوزه در گیربکس میشود .این صدا در تمامی دنده ها شنیده میشود . برای رفع این زوزه روغن گیربکس را هر چه زودتر با توجه به توصیه شرکت سازنده تعویض کنید.

یکی  دیگر از دلایل اصلی در شنیدن صدای زوزه در گیربکس خرابی بلبرینگ های شافت های بالا و پایین گیربکس هست که با شل و سفت کردن پدال گاز این صدا بیشتر شنیده شده و برای رفعش حتما باید گیربکس باز شود .

و اما مهمترین و شایع ترین دلیل به زوزه افتادن گیربکس خرابی دنده ها است  که  به اصطلاح به این وضعیت دنده تیز کردن هم میگویند ،  در این حالت گیربکس بیشتر در یکی دو دنده خاص صدایی از خود بروز میدهد و در بقیه دنده ها بیصداست ، مثلا در دنده ۲زوزه داره و در بقیه دنده ها بیصداست یا در دنده یک که در اینصورت باید گیربکس باز و دنده یا تعویض یا توسط تراشکار ماهر؛سنگ بخورد

آخرین علت صدای زوزه در گیربکس در خودروهای دیفرانسیل جلو علاوه بر موارد بالا مورد دیگری نیز وجود دارد که مربوط به مجموعه پینیون و کرانویل یا همون دیفرانسیل است  در این وضعیت صدای زوزه؛بیشتر موقعی شنیده میشود که در مسیرهای سراشیبی با رها کردن پدال گاز شنیده شده یا تشدید گردد .  برای این مورد هم گیربکس باید باز  شده و دیفرانسیل تعمیر یا تعویض شود .

نکته  : نا گفته نماند در بسیاری از موارد هم هست که بلبرینگ های چرخ یا پلوس معیوب شده و گاهی صداش داخل کابین میپیچد و بعضی به اشتباه تشخیص بر خرابی گیربکس میدهند .

تعمیر تخصصی گیربکس توسط مکانیک سیار وحید

یک نظر در “علت زوزه کشیدن گیربکس چیست ؟

  1. مینا گفت:

    سلام صفحه کیلو مترماشینم روشن نمیشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *