متفرقه

علت نوسان دور موتور ماشین چیست ؟

علت نوسان دور موتور ماشین چیست ؟

  ۱. مجموعه دریچه گاز

آیا میدانید چرا  دور موتور ماشین شما نوسان دارد  ؟ این مطلب از تجربه های مکانیک سیار ماست : مهمترین علت در نوسان دور موتور مجموعه دریچه گاز است ، مخصوصا خودروهایی که دریچه گاز برقی دارند مثل موتورهای tu3 با ایسیو j34 در ۲۰۶ تیپ دو و سه و همچنین سری جدید ایسیو ssat موتور tu5 با ایسیو بوش ۷.۴.۴ و ۷.۴.۵  در ۲۰۶ تیپ ۵ و ۶  موتور ef7 در خودروهای سمند و دنا و بقیه خودروهایی که از مجموعه دریچه گاز برقی استفاده کرده اند چنانچه مجموعه دریچه گاز برقی یا سیمکشی مربوطه یا آیسی کنترل دریچه گاز در ایسیو مشکل پیدا کند احتمال نوسان دور موتور ماشین زیاد است .

رفع نوسان دور موتور ماشین

  •  ابتدا دریچه گاز توسط مکانیک   با اسپری تمیز کننده شستشو داده میشود .
  •  سپس با دیاگ  ایسیو رفع خطا شده و سپس فلش و بعد برنامه ریزی مجدد درچه گاز انجام میشود .
  • اکثرا با این عمل مشکل رفع خواهد شد در غیر اینصورت سیمکشی و ایسیو تعمیر میگردد .
  •   در نهایت چنانچه با موارد بالا مشکل رفع نشد  دریچه تعویض خواهد شد . (  برای تشخیص این مرحله نیاز به تستر شبیه ساز است )

 ۲. خرابی استپر موتور

اما در خودروهایی که دریچه گاز مکانیکی یا به اصطلاح دریچه گاز سیمی دارند خرابی استپر موتور باعث نوسان دور موتور میشود .  در این مورد هم :

  • ابتدا باید استپر و محفظه دریچه گاز شستشو و سرویس شود .
  • بعد با دیاگ ریست مقادیر اولیه انجام شود .
  • اگر مشکل رفع نشد مجدد با دیاگ پارامتر استپر برسی شود که باید عددی بین۲۵تا۳۰ استپ را نشان دهد و  اگر نبود استپر تعویض میشود.
  • در مواردی هم ممکن است ایسیو یا سیم کشی معیوب و باعث تاثیر منفی در عملکرد استپر داشته باشد که با تستسر شبیه ساز قابل تشخیص است.

 ۳. خرابی پتانسیومتر

مورد دیگر خرابی پتانسیومتر دریچه گاز است که   علت دیگر نوسان دور موتور ماشین است . علاوه بر نوسان دور موتور؛ در سرعت بالا هم ریپ زدن را سبب میشود . این وضعیت  در خودروهای ۴۰۵ خیلی شایع تر است .

تعویض سیار روغن ماشین در محل

 ۴. مشکل شمع و کویل

یکی دیگر از موارد شایع در نوسان دور موتور فرسودگی و حتی تنظیم نبودن دهانه شمع ها است. ( مواردی هم مشاهده شده که ضعیف بودن کویل هم باعث نوسان دور موتور شده )

 ۵. هوا کشیدن مانیفولد

و اما یک مورد مخفی هم هست که میتوان آن را از مهمترین علت های نوسان دور موتور ماشین دانست که  اکثر تعمیرکارها در تشخیص آن به مشکل میخورند و این مورد چیزی نیست جز هوا کشیدن اضافه از مسیر مانیفولد به داخل موتور  ، یا مانیفولد هوا دچار ترک خوردگی شده  ، یا واشربندی فرسوده شده که در اینصورت نوسان با گرم شدن موتور کمتر میشود. این مورد در خودروهای رنو و مخصوصا ال۹۰ بسیار شایع است که صبح اول وقت تا زمان گرم شدن کامل موتور اتفاق میوفتد. برای رفعش اورینگهای مانیفولد و دریچه گاز باید تعویض شود. منظور از واشربندی میتواند در بعضی خودروها بصورت اورینگ و در بعضی دیگر واشر مقوایی باشد.

 ۶. تنظیم نبودم سوپاپ ها

تنظیم نبودن سوپاپهای سرسیلندر نیز  میتواند علت نوسان دور موتور ماشین  باشد .

تعمیر موتور ماشین در محل با مکانیک سیار
امتیاز دهید
چند ستاره متعلق به ماست
[Total: ۱ Average: ۵]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *