متفرقه

عمر مفید باتری چقدر است ؟

عمر مفید باتری خودرو
عمر مفید باتری خودرو

عمر مفید باتری چقدر است ؟

باتری ماشین وظیفه ذخیره سازی نیروی التریکی و انتقال آن به بخش های مختلف ماشین درمواقع مورد نیاز را بر عهده دارد . این باتری میتوان از نوع باتری اتمی و یا باتری اسیدی باشد که بسته به عوامل تعیین کننده عمر مفید باتری میتوان محاسبه کرد در شرایط استاندارد عمر مفید باتری چقدر است  . شرایط مختلفی برای محاسبه تقریبی عمر مفیدی باتری باید در نظر گرفت . حتی فاکتورهایی که ارائه میکنیم ممکن است خود  بسته به شرایط دیگری باشند . مثلا  اگر فروشنده عمر مفید باتری خودرو فروخته شده را ۵۰۰۰۰ کیلومتر تخمین زد بدانید که خود این عدد کیلومتر نیز در رانندگی درون شهری و برون شهری متفاوت میباشد . کوییک سرویس وحید در ادامه شما را با ۵ فاکتور تعیین کننده عمر مفید باطری ماشین که  و توضیحات کافی آشنا خواهد کرد  . همراه ما باشید با اطلاعات بیشتر

عمر مفید باتری خودرو

فاکتورهای عمر مفید باتری خودرو

در ابتدا مابه چکیده این نکات اشاره میکنیم تا بتوانیم در ادامه بحث هر کدام را جداگانه شرح دهیم .  به شما توصیه میکنیم چنانچه به نکات مراقبت از باتری خودرو نیز علاقه دارید صد در صد این نات را دنبال کرده و جدی بگیرید  . ۵ فاکتور تعیین کننده عمر مفید باتری وجود دارد که عبارتند از :

 1. نوع باتری ( باتری اتمی یا سیلد باشد یا باتری اسیدی  )
 2. برند باتری  ( باتری های برندهای مختلفی دارند و  این مورد میتواند از نظر کیفیت و استانداردهای رعایت شده در عمر مفید باتری اختلاف ایجاد کند )
 3. شرایط رانندگی ( اصول رانندگی کردن در عمر مفید باطری ماشین اهمیت زیادی دارد که توضیح خواهیم داد  )
 4. مراقبت و نگهداری از باتری ماشین
 5. وضعیت  سلامت و حجم تجهیزات برقی خودرو

 ۱. تاثیر نوع باتری در عمر مفید باتری

باتری های ماشین از نظر ساختاری دو دسته اند باتری های اسیدی  و باتری اتمی   . باتری های اسیدی با اسید و آب مقطر شارژ میشوند و باتری های اتمی زمانی که دشارژ میشوند میتوان آن را مجددا شارژ کرده و برای مدتی از آن استفاده مفید داشت . باتریهای اسیدی و اتمی در طول عمر مفید با هم متفاوت میباشند و در ومجموع باتری اتمی خودرو عمر بیشتری دارد که دلایل آن هم به شرح زیر است   .

 • باتری اتمی واکنش بهتری به درخواست قطعات برقی ماشین میدهد و سالم تر میماند
 • باتری اسیدی مدام با خطر سولفاته شدن سر باتری مواجه میشود که نسبت به باتری اتمی خیلی بیشتر است
 • باتری اسیدی امکان خالی شدن باتری از مایع در کوتاه مدت را دارد که در باتری اتمی اینگونه نیست  و با دشارژ شدن مشخص میشود
 • باتری اتمی چشمی باتری دارد که به شما وضعیت سلامت باتری را اعلام میکند
 • باتری اتمی متمرکزتر و صفحات آن  بهینه تر از باتریهای اسیدی عمل میکند

۲. برند باتری و عمر مفید باتری

مکانیک سیار میگوید : در واقع میتوان گفت که مهمترین معیار تعیین کننده عمر مفید باتری خودرو برند باتری است . باتری های متفرقه هر چقدر هم که به خوبی نگهداری شوند در کوتاه مدت تحت تنش های مختلفی میتوانند به کار خود پایان دهند . کافیست صفحات باتری نتوان نیروی الکتریکی را ذخیره کند تا با علائم زیر پایان عمر مفید خود را به شما نشان دهد

 • متورم شدن باتری
 • سولفاته کردن سر باتری
 • بوی نامطبوع از باتری
 • خاموش شدن خودرو در سرعت کوتاه
 • روشن نشدن خودرو مخصوصا در هوای سرد

نتیجه گیری : مکانیک سیار وحید به شما پیشنهاد میکند تا چنانچه به دنبال یک باتری مناسب میگردید ابتدا دسته بندی باتری اتمی خودرو را انتخاب کنید و سپس از برندهای برنا باتری ، باتری سوزوکی  و باتریهای صبا باتری محصول مورد نیاز خود را در آمپر مناسب تهیه نمایید

۳. تاثیر شرایط رانندگی در عمر مفید باتری

مکانیک سیار میگوید : اهمیت دادن به این موضوع وظیفه هر راننده ایست که عمر باتری را چگونه میتواند تخمین بزند و قبل از مسافرت  و هر برنامه تردد دیگری که دارد چگونه وضعیت باتری را چک کند  . همانطور که در ابتدای مقاله ذکر کردیم اینکه ما باتری را مثلا بر اساس یک کیلومتر خاصی خریداری کنیم ( که البته امروزه باتری فروشی ها  به هیچ وجه روی در هنگام فروش حرفی از این که این باتری چند کیلومتر عمر مفید دارد نمیزنند   ) دیدگاه اشتباهی میباشد  . عمر مفید باتری در شرایط خاصی میتواند کم یا زیاد باشد . این شرایط عبارتند از :

 • وضعیت جاده اعم از پستی بلندیها ، شیب و شرایط نامساعد و….
 • رانندگی در داخیل شهر یا بیرون شهر  و حجم رانندگی روزانه در ترافیک  و سایر تردد های کوتاه مدت
 • تعداد استارت زدن های روزانه که روی آغاز بکار باتری و همچنین عمر مفید باتری خودرو تاثیر گذار میباشد

۴. مراقبت و نگهداری از باتری خودرو

مکانیک سیار میگوید : بعد از انتخاب نوع باتری بدانید که مراقبت و نگهداری از باتری خودرو مهمترین معیار تعیین کننده عمر مفید باتری میباشد . ما در قبال نگهداری از قطعات خودرو کاملا مسئل باشیم . یک راننده میتواند در صورت مشاهده هر گونه مشکلات برقی و فنی خودرو آن  مشکل را برطرف  و یا به مکانیک سیار و یا به تعمیرگاه مراجعه کند . چنانچه راننده مسئولیت خود را در قبال قطعات انجام ندهد مشکلات ریز میتوانند مشکلات بزرگتری و در نهایت به صورت زنجیره ای روی کلیه قطعات موتوری و سایر بخش های خودرو تاثیر مستقیم و غیر مستقیمی بگذارند . مواردی که راننده باید جهت نگهداری از باتری  و اهمیت عمر مفید باتری خودرو رعایت کند عبارتند از :

 • باتری به باتری کردن اصولی  و حفظ سلامت باتری
 • تمیزکاری کردن سر باتری و بررسی شل بودن سر باتری ها به صورت هفتگی
 • بررسی جعبه محافظ باتری خودرو که در صورت شل بودن خود میتواند در عمر مفید باتری تاثیر منفی داشته باشد
 • قرار دادن ماشین در پارکینگ در شرایط نامساعی هوا ( سرمای شدید و بارش های مختلف و یا گرمای بیش از حد  )
 • شارژ کردن به موقع باتری اتمی و اسیدی پس از مشاهده وضعیت نیاز به شارژ باتری

۵. اهمیت لوازم برقی خودرو در عمر مفید باتری

مکانیک سیار میگوید : این لوازم برقی خودرو است که نیاز به برق و دریافت کمک از باتری خودرو پیدا میکند . چنانچه مشکلات فنی خودرو در یکی از این لوازم بروز دهد و نتواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد بدون شک در برقرسانی کلی ماشین اختلال به وجود آمده و طبیعتا این آسیب ها روی عمر مفید باتری خودرو نی تاثیر خواهد داشت و مواردی که رانندگان باید برای بهینه کردن عمر باطری ماشین رعایت کنند عبارتند از :

 • چک کردن دینام باتری  یا همان دینام موتور به صورت دوره ای
 • چک کردن سیستم روشنای خودرو و بررسی کلیه اتصالات و کابل هایا نتقال دهنده برق باتری به چراغ ها
 • چک کردن شمع و وایر و تعویض به موقع آنها  وبررسی وضعیت تک کار کردن موتور  در صورت بروز علائم آن
 • چک کردن وضعیت کویل و علائم خرای کویل دوبل که  همانند شمع و وایر بسیار مهم میباشد

موفق و پیروز باشید

خدمات سیار کوییک سرویس وحید

امتیاز دهید
چند ستاره متعلق به ماست
[Total: ۲ Average: ۵]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *