مقاله های خودرو

علت پله کردن لاستیک خودرو

علت پله کردن لاستیک

علت پله کردن لاستیک خودرو

لاستیک ها از اجزای مهم در خودرو ها هستند تایر ها در خودرو ها حکم پا را دارند و هر گونه خرابی در آنها باعث عدم حرکت خودرو می شود برای جلوگیری از فرسایش در تایر ها و عمر بیشتر آنها این محصولات نیاز به مراقبت دارند و در صورت عدم مراقبت عمر تایر ها نیز کاهش پیدا می کند از جمله این مشکلات لاستیک سایی خودرو می باشد انواع لاستیک سایی شامل ساییده شدن وسط لاستیک , ساییده شدن کناره لاستیک , برآمدگی یا تو رفتگی لاستیک ها یا به قول معروف پله کردن لاستیک و….می باشد در ادامه به علت پله کردن لاستیک خودرو می پردازیم . همراه مکانیک سیار وحید باشید با  :

 • علت پله کردن لاستیک خودرو چیست ؟
 • چگونه از پله کردن خودرو جلوگیری کنیم ؟
 • علت دوپوست شدن لاستیک چیست ؟
 • علت صدای لاستیک ماشین چیست ؟
علت پله کردن لاستیک

خدمات مکانیک سیار وحید در تهران

 

علت پله کردن لاستیک خودرو چیست ؟

در تعریف پله کردن لاستیک خودرو می توان گفت برآمدگی یا تورفتگی لاستیک خودرو را پله شدن می گویند اگر خودرو شما دچار این مشکل شود برای یافتن علت پله کردن لاستیک خودرو باید بدانید که مشکل از جلوبندی می باشد زیرا در صورتی که جلوبندی دچار آسیب شود بالانس لاستیک ها به هم ریخته و در نتیجه باعث پله شدن لاستیک می شود .در برخی موارد نیز ممکن است عیب از جلوبندی نباشد این فرضیه موقعی مطرح می شود که از لاستیک استفاده شده و دست دوم به عنوان تایر خودرو استفاده نمود که قبلا این لاستیک به جایی برخورد کرده و شکل برآمدگی بر روی آن ایجاد شده باشد . علت دیگر نیز سیم زدگی لاستیک خودرو می باشد باعث پله کردن آن می شود .

چگونه از ساییدگی وپله کردن خودرو جلوگیری کنیم ؟

پس از اینکه به علت پله کردن لاستیک خودرو پرداختیم اما چگونه از این مشکل جلوگیری کرد ؟ با رعایت نکات و حفظ مواردی می توان از پله کردن , ساییدگی و یا ترکیدگی لاستیک ماشین جلوگیری نمود .

 • نهایتا هر هفته یکبار میزان باد لاستیک بازدید و تنظیم شود .
 • تنظیم زاویه محور جلو بسیار حائز اهمیت است .
 • هر ۵/۱ تا نهایتا ۲ ماه چرخ های سمت راننده و شاگرد تعویض شود
 • در صورت نداشتن مشکل در عاج هر ماه یکبار چرخ های عقب لاستیک داخلی و خارجی جابه جا شوند .
 • برای سلامت لاستیک ها از روی دست اندازها به آرامی خودرو را عبور داد زیرا یکی از دلایل پله پله شدن لاستیک خودرو به خاطر ترمز گیری های شدید و دود کردن لاستیک است که به خاطر تیک آف های ناگهانی و تکرار آن اتفاق می افتد.

علت دوپوست شدن لاستیک چیست ؟

شناسایی اثر یک ضربه و یا برآمدگی که در زبان عامیانه به دوپوسته دیواره لاستیک نیز شناخته می شود این حالت دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها می تواند ضربه شدید با لاستیک خودرو باشد این نوع خسارات معمولا در رانندگی با سرعت بیش از حد یر روی و یا ورود با زاویه اشتباه بر روی اشیاء مانند سرعت گیر یا جدول رخ می دهد .

علت صدای لاستیک ماشین چیست ؟

صدای لاستیک ها بر روی خطوطی کم اسطکاک طبیعی می باشد همچنین در فصل گرم سال اصطکاک ماشین تولید صدا می کند اما متداول ترین این دلایل تنظیم نبودن فرمان یا خارج شدن چرخ از محور اصلی اش در اثر ضربه شدید می باشد اگر صدا از چرخ عقب بود مشکل بالانس نبودن چرخ ها است در صورتی که لاستیک دارای پله باشد باعث ایجاد صدا هنگام حرکت می شودعاملی که می تواند باعث ایجاد پله کردن ماشین شود فرسودگی قطعات جلوبندی و نامیزان بودن فرمان است .

امداد باتری وحید در ۲۲ منطقه تهران

 

9 نظر در “علت پله کردن لاستیک خودرو

 1. Arman گفت:

  علت پله کردن لاستیک فقط خراب شدن و کار نکردن کمک فنر است بخصوص کمکهای جلو که بیشتر تحت فشار هستند و بس لاستیک سابی و خوردگی نامنظم لاستیک‌ها هم به علت خرابی دیگر اجزای جلوبندی مانند بوش طبق سیبک و ….. میباشد

  1. محمدرضا گفت:

   سلام و درود
   بسیار عالی فرمودید

  2. محمد جواد گفت:

   با سلام- علت پله کردن منظم لاستیک که بسیار در خوردوهای تک سرنشین شایع است عدم تعویض جلو عقب کردن لاستیک هاست، در خودروهای عمدتاً تک سرنشین به علت فشار یکسان به محور عقب معمولاً بعد از ۲۰ الی ۳۰ هزار کیلومتر لاستیک ها پله کرده و به صدا می افتد…

 2. ناشناس گفت:

  علت ساییدن وپله کردن لاستیک عقب خودرو ازسمت داخل چیست

  1. ناشناس گفت:

   اکسل

  2. admin گفت:

   تنظسم نبودن زاویه چرخ
   بر اثر کج بودن اکسل یا خرابی کمک فنر

 3. منصور گفت:

  سلام ‌عالی‌بود‌ممنون‌از‌راهنمایی

 4. بهزاد گفت:

  ایالاستیک ازکف هم دوپوست میشود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *