مقاله های خودرو

علت جرم گرفتن رادیاتور

جرم گرفتن رادیاتور
گرفتگی رادیاتور

جرم گرفتن رادیاتور

یکی از مشکلات اصلی هر راننده ای مشاهده تغییر رنگ   رادیاتور  میباشد . اما اینکه چه عواملی موجب ای مسئله میشود و چگونه میتوان با آن رفتار کرد و چه خطراتی میتواند برای خودرو ما داشته باشد جای سوال دارد . همراه ما باشید با دیدگاه مکانیک سیار و کاربران نسبت به علت جرم گرفتن رادیاتور ، علت تغییر رنگ آب رادیاتور ، علت کف کردن رادیاتور   ، علت رسوب گرفتن  و مسائل دیگر مربوط به آب رادیاتور . همراه مکانیک وحید در خدمت شماست با توضیحات کلی از این مسئله و اگر قصد پرسش و پاسخ مشکلات فنی در این خصوص را دارید در انتهای برگه کامنت بگذارید تا بررسی کنیم .

علت تغییر رنگ آب رادیاتور از دیدگاه مکانیک سیار

مهمترین علت در تغییر رنگ آب رادیاتور مخصوصا به رنگ زنگ زدگی عدم استفاده از محلول آب رادیاتور و ضدیخ  یا استفاده از ضدیخ غیر استاندارد میباشد . توصیه میشود برای عدم زنگ زدگی در موتور و تغییر رنگ آب رادیاتور از ضدیخ با پایه روغنی یا همان ضدیخ روغنی استفاده شود که علاوه بر خاصیت ضدیخ و ضد جوش بودن ، خاصیت ضد رسوب و ضد زنگ نیز دارند. ، پس عدم استفاده از محلول مناسب در موتور ، مهمترین علت در تغییر رنگ در داخل رادیاتور است.

اگر رنگ آب رادیاتور عوض شد باید چکار کنیم  ؟

اگر این اتفاق افتاد :

 • ابتدا باید کل مدار آب در رادیاتور و موتور کاملا شستشو  داده شود به صورتی که بعد از شستشوی کامل آب شفاف و زلال شود
 • بعد از آن از محلول مناسب با ضدیخ روغنی پُر شود.

مواردی هم هست که علاوه بر تغییر رنگ روی سطح آب داخل رادیاتور جرمی شبیه به گِل هم دیده میشود،به صورتی که با دست قابل لمس است  . این اتفاق بیشتر در موتورهایی با بوش سیلندرِ تَر  دیده میشود ، مثل موتوXU7 یا موتورTU3  در این موتورها به علت عدم کانال آب در بلوک سیلندر و تماس مستقیم آب با سطح واشر سرسیلندر واشر در اثر فرسودگی در آب نفوذ کرده و جرمی در آب تولید میشود شبیه به لجن یا گِل به رنگ قهوه ای  .  برای رفع این مورد :

 • حتما باید سرسیلندر باز شود.

لازم به ذکر است که در مورد بالا و خرابی واشر ممکن است هیچ کدام از علائم دیگر در مورد خرابی واشر سرسیلندر مشاهده نشود .  مورد دیگری هم هست که آب رادیاتور تغییر رنگ میده به رنگ شیرکاکائو و جرمی چرب مانند که با دست کاملا قابل لمس است اگر این مورد را مشاهده کردید بدانید که واشر سرسیلندر از قسمت کانال روغن به سمت آب  سوخته و روغن موتور به داخل مدار آب نفوذ میکند که برای رفعش  :

 • علاوه بر تعمیر سرسیلندر مدارات آب در سیلندر و رادیاتور هم باید کاملا شستوشو شود.

البته مواردی هم هست که ترک خوردگی در مدار آب و روغن در سرسیلندر یا بلوک سیلندر باعث نفوذ روغن به داخل آب و تغییر رنگ در زیر درب رادیاتور میشود.

همراه مکانیک سیار همه روزه وحید
جرم گرفتن رادیاتور

دلیل جرم گرفتن رادیاتور

دلایل جرم گرفتن در دیواره های رادیاتور میتواند ۳ عامل اصلی داشته باشد مواردی از قبیل :

 • استفاده نکردن از آب رادیاتور  و استفاده از آب معمولی
 • استفاده نکردن از ضد یخ و رعایت  نکردن اصول تعادل دمای خودرو
 • و توجه نکردن به سرویس های دوره ای خودرو

علائم جرم گرفتن رادیاتور

از عواملی که شما میتوانید با توجه کردن به آنها گرفتگی رادیاتور را تشخیص دهید میتواند موارد زیر باشد :

 • بالا رفتن آمپر دمای آب
 • زود پر شدن رادیاتور ماشین
 • هواگرفتن مجاری خروجی رادیاتور

دلیل کم شدن آب خودرو

پیشگیری از جرم گرفتن رادیاتور

پیشنهادات مکانیک سیار وحید شامل نکاتیست که ما طی تجربیات خود در خدمات سیار پشت سر گذاشته ایم میباشد

 ۱. استفاده کردن از آب رادیاتور

طبیعتا درصدی از  آب آشامیدنی  تصفیه شده یا حتی آب معدنی طبیعی  و آشامیدنی دارای  املاحی همچون آهن ، منیزیم ، مس  و هر گونه املاحی که به صورت طبیعی با آب ترکیب شده باشد تشکیل شده است . آب رادیاتور آبی تصفیه شده از کلیه این املاح است و به همین دلیل جرم نمیگیرد . در ترکیب آب رادیاتور اتیلن و پروپیلن گلیکول نیز وجود دارد که این مواد در ضد یخ ها هم استفاده میشود   . خب حال که از ساختار آب رادیاتور اطلاعات مختصری کسب کردیم روند عملکرد آن را دنبال میکنیم :

 • آب رادیاتور هیچ املاح اضافی را همراه خود ره مجاری آب خودرو نمیبرد
 • نوسان دما موجب تبخیر آب و ته نشین شدن املاح ناشی از فرسایش دیواره ها و املاح اضافی دیگر احتمالی را نمیشود
 • در صورت تبخیر نیز هیچ املاحی بجا نمانده و دیواره رادیاتور در سلامتی کامل حفظ میشود
 • در نتیجه سولفاته شدن مایعات در پیش نخواهد آمد  و از جرم گرفتن رادیاتور در امانیم

۲. استفاده کردن از ضد یخ

در حالت طبیعی با توجه به پایین بودن درصد اتیلن و پروپیلن گلیکول در آب رادیاتور خودرو بنا به مشکلات فنی در سایر قطعات همچون ترموستات ماشین ، رله فن ها ، وجود هوا در مایعات و…. همیشه  ممکن است خطر جوش آوردن ماشین را پیش روی ما قرار دهد . به همین دلیل بهتر است هر سری که رادیاتور را سرویس میکنید و قصد پر کردن آن از آب رادیاتور دارید یک لیتر ضد یخ نیز به آن اضافه کنید تا از جوش آوردن خودرو و در نتیجه جرم گرفتن رادیاتور پیشگیری شود

 ۳. اهمیت به سرویس دوره ای خودرو

شاید اهمیت سرویس دوره ای خودرو در نگاه اول برای شما عزیزان زیاد به چشم نیاید اما باید بدانید که با دنبال کردن سرویس های دوره ای خودرو در واقع اولین مزایا برای شما پیشگیری از هزینه های احتمالی سنگین است   . مشکلات هزینه بر  که میتواند به دلیل جرم گرفتن رادیاتور به وجود بیاید را با هم دنبال میکنیم  ابتدا با  گرفتگی رادیاتور شروع میشود و به موارد زیر راه پیدا میکند  :

 • ایجاد نقص فنی در ترموستات
 • سوراخ کردن رادیاتور
 • از کار انداختن رله فن ها
 • از کار انداختن سنسور دما و فشنگی آب
 • از کار انداختن آب بندی ها
 • و در نتیجه جوش آوردن مداوم که موجب تابیدگی در سرسیلندر خودرو میشود

همراه مکانیک وحید در خدمت شماست تا پش از اینکه جهت استفاده ازخ دمات تعویض سرسیلندر در محل به ما مراجعه کنید تنها با یک سرویسد وره ای کم هزینه توسط مکانیک سیار کلیه پیشگیری های لازم صورت گرفته  و برای همیشه یلامت کامل خودرو را تضمین کنید و با خیالی آسوده به مشسافرت بپردازید

از چه آبی برای رادیاتور استفاده کنیم ؟

در مرحله اول آب رادیاتو و  سپس در صورت لزوم از آب تصفیه و آب جوشیده

علت کف کردن رادیاتور ماشین چیست ؟

رادیاتور خودرو بخشی از سیستم خنک کننده موتور بوده و وظیفه خنک کردن را به عهده دارد , رادیاتور حرارت موتور را جذب و آن را به محیط خارجی منتقل می کند تا موتور دمای مناسبی برسد , رادیاتور آب خودرو از حساسیت بالایی برخوردار بوده و بررسی و چک کردن آن بسیار حائز اهمیت است , گاهی اوقات در این مایع خنک کننده حباب و کف دیده می شود هنگامی که هوا اجازه ورود به این سیستم را می دهد حباب ایجاد می شود علت کف کردن رادیاتور ماشین دلایل احتمالی متعددی دارد .

 • علت کف کردن رادیاتور ماشین چیست ؟
 • علت تغییر رنگ آب رادیاتور چیست ؟
 • علت کف کردن روغن موتور چیست ؟

خصوصیات سیستم خنک کننده کاهش گرمای آب و نیز اینکه جریان هوای خارج شده را کشیده و آب رادیاتور را خنک می کند در بیشتر خودروها این سیستم تحت فشار است و برای پمپاژ مایع خنک کننده ضد یخ در اطراف موتور به مدار بسته شیلنگ های نشتی استوار است زمان وارد شده هوا به این سیستم حباب هایی ایجاد  و موجب مسدود شدن می شود که می تواند باعث تولید کف و دمای بالا شود , کف های موجود نشان دهنده افزایش هوا در سیستم خنک کننده و علامت انسداد جریان توسط حفره هواست .

واشر سر دمیده شده :

از اصلی ترین علت کف کردن رادیاتور ماشین , واشر سر منفجر است که در این صورت فشار هوای درون سیلندرها به سیستم خنک کننده هدایت می شود این هوای خارج شده منجر به تولید حباب در مخزن خنک کننده ضد یخ می شود این می تواند امر می تواند موجب حرارت زیاد از حد موتور و یا فوران آن شود نشانه های واشر سر دمیده شامل حرارت زیاد از حد , دود سفید از اگزوز , بلند شدن بخار از زیر کاپوت و وجود حباب در مخزن خنک کننده ضد یخ است برای رفع این مشکل از یک متخصص کمک بگیرید .

کم بودن آب رادیاتور :

یکی دیگراز دلایل حباب های ایجاد شده در رادیاتور کم بودن آب در رادیاتور است , کمبود آب به واشر سر سیلندر فشار وارد کرده و موجب سوختن آن می شود , در این صورت اگر خودروی خود را روشن و درب رادیاتور را باز کنید حباب های سفید رنگ را مشاهده می کنید اگر آب رادیاتور و حباب ها به رنگ قهوه ای بود به مفهوم رسوبات و کثیف بودن سیستم خنک کننده است , قهوه ای شدن آب رادایاتور یعنی اینکه عمر مفید ضد یخ و ترکیبات درون آن تمام شده و ضد یخ دیگر کارایی اولیه را ندارد و باید تعویض شود , گاهی نیز اگر ماشین را  تعمیر کرده باشید و هنوز منافذ کثیف باشند کف قهوه ای مشاهده می شود .

ایراد در درپوش سیستم خنک کننده :

درپوش یا کلاهک باعث می شود تا سیستم خنک کننده فشار ثابتی داشته باشد و نیز باعث می شود مایع خنک کننده ضد یخ به مخزن انبساط انتقال باشد در صورتی که این کلاهک خراب باشد و با سیستم خنک کننده سازگار نباشد هوا باعث وارد شدن به سیستم شده و می تواند از دیگر علت کف کردن رادیاتور ماشین محسوب شود , در صورتی که حباب رادیاتور به این دلیل باشد علایمی مانند دمای زیاد از حد, کف در مخزن خنک کننده ضد یخ و نیز حباب در اطراف کلاهک را مشاهده خواهید کرد در این صورت باید درپوش تعویض شود .

علت تغییر رنگ آب رادیاتور چیست ؟

 • علت قرمز شدن رنگ آب رادیاتور به دلیل ترکیب مایع خنک کننده با ذرات تجزیه شده بلور سیلندر است که حالت زنگ زدگی ایجاد می کند .
 • سیاه شدن آب رادیاتور به دلیل تخریب لوله های لاستیکی در رادیاتور است کارکردن ۵ یا ۶ ساعت موتور بدون وقفه تا دمای آن به بیش از ۱۰۵ درجه برسد موجب تیره شدن آب رادیاتور می شود .
 • مایع های بی کیفیت باعث تغییر رنگ آب رادیاتور از سبز به زرد می شود .

علت کف کردن روغن موتور چیست ؟

علت کف کردن روغن موتور این است که آب با روغن موتور ترکیب شده است که در این حالت ورود آب از طریق رادیاتور و درنقاطی که ارتباط نزدیکی با موتور داارد مانند واشر سر سیلندر و بقیه اجزای موتور صورت میگیرد همچنین ممکن است به دلیل شست  شوی موتور از دریچجه ورودی روغن موتور مقداری آب وارد روغن شودو با شروع کار موتور تبخیر و روی کف درب بخار ایجاد کند .

بهترین مکانیک سیار در تهران کیست  ؟

28 نظر در “علت جرم گرفتن رادیاتور

 1. مهران رضایی گفت:

  بسیارعالی وآموزنده است وهرفردباهرسوادی میتواندازآموزش شمااستفاده نماید

 2. حسین گفت:

  سلام بسیار عالی سپاسگذارم

 3. مجتبی گفت:

  آقا. دمتون گرم کارتون درسته به خدا ما اگر هرشهری یه استاد مثل شما داشته باشیم دیگه این همه خرج اضافه نمی‌کردیم حداقل پیش گیری میکردیم مجتبی آقاخانی هستم از اصفهان

  1. ردح اله نادی گفت:

   آقا مجتبی سلام برای رادیاتور تیبام اینطور مشکلی پیش اومده چکارش کنم نسبت به تجربت

 4. ناشناس گفت:

  دقیقا درست میگید ممنونم از راهنماییهاتون

 5. مجید گفت:

  آب مقطر باطریسازی + ضدیخ

 6. جعفر نوروزی گفت:

  سلام عرض ادب سوال من اینکه ازدرب قمقه پراید اب چکه میکند دلیلش رابرایم بنویسید

  1. ناشناس گفت:

   خودت باید ی تراشکاری بری سرفنتت شل شده

   1. غنی گفت:

    سلام من ۲۰۶ دنده اتومات مدل ۸۹ دارم تاکنون سه بار رادیاتور عوض کرده ولی پس از مدت کمی بالا رفتن آمپر و جرم گرفتن زیاد در رادیاتور را مشاهده نموده ام لطفا راهنمائی بفرمایید چرا رادیاتور فقط ۱ سال وحتی کمتر کار میدهد ممنون

    1. بهنام گفت:

     مشکل از برق ماشین دوست عزیز، شاید برای خیلی ها عجیب و یا مسخره بیاد ولی مشکل از برق خودرو، وقتی برق در سیستم خنک کننده وجود داشته باشه باعث ایجاد رسوب میشه

  2. ناشناس گفت:

   درب رادیاتور رو عوض کن مشکل حل میشه

 7. میثم گفت:

  سلام من ماشین خریدم و صاحب قبل ضد یخ نمیریخته و الان من ضد یخ ریختم و بعد چند روز روی درب رادیاتور پر گل شده دلیلش چیه و راه هلش چیه که جرم توی موتور از بین بره

  1. سلیمان گفت:

   سلام دقیقا منم همین مشکل رو دارم و تازه ماشین خریدم نفر قبلی آب میریخته الان ضدیخ ریختم گل شده

  1. سلمان گفت:

   سلمان درب رادیات گل زده آیا واشر ترسونده یا رادیاتور مشکل داره

  2. سامان گفت:

   سلام
   ۴۰۵ جی ال ایکس دارم
   چن ماهی هست درب رادیاتور و رادیاتور بخاری و رادیاتور اب گل میگیره
   ماشین از صفری زیر پای خودم بوده
   یه نشتی ریزی داشت دیشب گرفتمش
   امپر اصلا بالا نمیره
   همیشه از ضدیخ و اب رادیات استفاده میکردم
   ممنونم دلیلش رو توضیح بدین

 8. سامان گفت:

  سلام
  ۴۰۵ جی ال ایکس دارم
  چن ماهی هست درب رادیاتور و رادیاتور بخاری و رادیاتور اب گل میگیره
  ماشین از صفری زیر پای خودم بوده
  یه نشتی ریزی داشت دیشب گرفتمش
  امپر اصلا بالا نمیره
  همیشه از ضدیخ و اب رادیات استفاده میکردم
  ممنونم دلیلش رو توضیح بدین

  1. ناشناس گفت:

   سلام چی شد آخرش

 9. ناشناس گفت:

  سلام.سپاس ازشما بابت دادن اطلاعات

 10. علی گفت:

  گل زدکی رادیتوری چه مشگلی داره

 11. افلاطون عباسی گفت:

  سلام من پژو ۴۰۵ حدود ۶ماه قبل گرفتم و موتور زد کامل خرج کردم بعد از تحویل دو روز گذشت درب رادیاتور گل زرد رنگ می‌زند بخدا بردم رادیاتور سیخو زدن اما گل یک طرف رادیاتور داشت باز گل می‌زند چند دفعه شستم و الان آب رادیاتور شبنم ۴لیتری میریزم . محبت کن جواب من را بده . بخدا راه دور هستم از کرمان جیرفت و عنبراباد جنوب شرقی بچه روستا هستم …اسم
  فامیل افلاطون عباسی

 12. محمدرضا میش مست گفت:

  سلام ۲۰روزی می‌شود درب رادیاتور ماشینم گل گرفته آمپر بالا نرفته روغن کم نمی‌کند ماشین سمند است ازآب کولر گازی استفاده میکنم

 13. هاشم گفت:

  سلام . یک مایع ظرشویی ۱ لیتری بگیرید بریزید داخل رادیات بعد حدود ربع ساعت بزارید ماشین کار کنه بعد که ماشین سرد شد درب رادیات را باز کنید و بوسیله هوا کل آب را تخیله کنید و دوباره آب بریزید داخل رادیات تا کف کامل پاک بشه سپس آب بریزید داخل رادیات و هواگیری کنید و سپس داخل لوازم یدکی دوقلوی نشت گیر بگیرید و با هم میکس کرده و داخل رادیات بریزید . با این کار همه نشتی ها و گل گرفتن و کف کردن درب روغن موتور حل میشه

 14. سینا شجاع گفت:

  سلام من سمند موتور ۱۸۰۰ دارم همیشه اب رادیات و زد یخ میریزم و رادیاتور ماشین هم نو هستش ولی با وجود تمام این چیزا بازم داخل رادیات گل میزنه میشه راهنمایی کنید چیگار کنم با تشکر

 15. عبدالله حلوایی پور گفت:

  توضیح کامل استاد وحید رو خواندم.بسیار عالی…
  بچه شهرستان سیرجان هستم.ماشین سمنددوگانه دارم دو هفته ای هست که مسیر طولانی ۳۰۰ الی ۴۰۰ کیلومتر با سرعت نهایت ۱۱۰ رفتم فرداش که درب رادیاتور باز میکنم گل قهوه ای رنگ داره.امروز بردم استاد واشر سرسیلندر تعویض کنه.گفتم شاید واشر ترسونده استاد میگه خرج الکی نکن چونکه درب موتور شیری رنگ نیست که بخوام واشر سرسیلندر عوض کنم.چند روز دیگه میخوام برم مسافرت .توی مسیر اذیت نشوم چون باخانواده هستم لطفا راهنمایی کنید باتشکر ازشما.

 16. بابک غلامی گفت:

  مخزن رادیاتور ال نود من جرم قهوه ای گرفته لطفا علت آن را بفرمایید و درمان آن چیست

  1. ناشناس گفت:

   سلام وقت بخیرمن ی پراید۱۳۲ دارم ک ب مهزه اینک ماشینمو روشن میکنم بعداز گذشته چند دقیقه آمپر ماشین تا وسط میاد بعضی وقت‌ها هم از نصف بیشتر میشه در فصل سرد ک نیاد آمپر پراید اینقدر زود بیاد بالا

 17. بابک غلامی گفت:

  مخزن رادیاتور ال نود من جرم قهوه ای گرفته لطفا علت آن را بفرمایید و درمان آن چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *