مقاله های خودرو

علت زوزه کشیدن ماشین چیست ؟

علت زوزه کشیدن ماشین چیست ؟
علت زوزه کشیدن ماشین چیست ؟

علت زوزه کشیدن ماشین چیست ؟

استفاده از گیربکس اتوماتیک به راحتی و ایمنی رانندگی می افزاید اما خرابی آن نیز می تواند هزینه های بالایی نیز داشته باشد اگر خودوری شما اتوماتیک است و نشانه ای مانند زوزه کشیدن را دارد علت زوزه کشیدن ماشین این است که احتمالا گیربکس اتوماتیک آن با مشکل مواجه شده است اما با این حال می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد .

علت زوزه کشیدن ماشین در حالت های مختلف

علت زوزه کشیدن خودرو هنگام گاز دادن :

اگر هنگام شتاب گیری خودرو صدای زوزه مانندی به گوش رسید به احتمال زیاد مشکل از گیربکس ماشین است معمولا منشأ ناله هایی که هنگام گاز دادن و شتاب گیری از ماشین شنیده می شود به مشکلات گیربکس مانند فرسودگی دنده ها و کم بودن مایع گیربکس به دلیل نشتی است .

علت زوزه کشیدن خودرو در حالت خلاص :

در صورتی که در حالت خلاص یا وضعیت N صدای ناهنجاری مانند زوزه همراه با لرزش و کوبش از سمت گیربکس احساس کردید , به احتمال زیاد جعبه دنده اتوماتیک ماشین با مشکل مواجه شده است , این مشکل ممکن است به دلیل خرابی گیربکس شیر برقی , گیربکس اتوماتیک ماشین یا نقص در توربین و سامانه کلاج جعبه دنده اتوماتیک باشد .

علت زوزه کشیدن ماشین در سرعت بالا :

در رابطه با علت زوزه کشیده ماشین در سرعت بالا باید گفت دلایل مختلفی دارد یکی از آنها تیز شدن دنده ها به دلیل کارکرد بالاست , زوزه کشیدن گیربکس در خودروهای صفر کیلومتر اغلب شنیده می شودو این امر اول , کیفیت پایین گیربکس است و پس از آن کیفیت بد مونتاژ و عدم درگیری صحیح سطوح چرخ دنده ها با هم است .

تعویض سیار باتری ماشین در تهران

علت زوزه کشیدن خودرو در سرعت پایین :

علت زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین ممکن است به دلایل مختلف باشد از جمله

 • ترمز های های سایلنت که برای کاهش صدا ترمز در برخی خودروهای جدید استفاده می شود اما در برخی موارد باعث زوزه کشیدن ماشین رد سرعت پایین می شود برای رفع این مشکل آن را با ترمز معمولی تعویض کنید .
 • دیسک ترمز یا صفحه ترمز به علت سایش و خرابی باعث زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین می شود در این صورت باید آن را تعویض کنید .
 • نشتی و خرابی لوله های ترمزکه بهتر است با لوله های جدید جایگزین شود

مشکلاتی دیگر مانند خرابی یا فرسودگی تایر , نقص در سیستم تهویه نقص در سیستم صوتی و.. باعث زوزه کشیدن ماشین در سرعت پایین می شوند .

علت زوزه کشیدن خودرو هنگام دور زدن :

اگر هنگام دور زدن چرخ ها صدای زوزه مانندی به گوش رسید به احتمال زیاد سیستم فرمان خودرو با مشکل مواجه شده است در ابتدا شل شدگی یا آسیب احتمالی تسمه فرمان را بررسی کنید و رد صورت خرابی و شل شدگی در اسرع وقت آن را تعمیر یا تعویض کنید در صورت سالم بودن تسمه , احتمالا نشت مایع در سیستم فرمان خودرو رخ داده و اگر سطح مایع زیاد از حد کم شده باشد علت این صدای ناهنجار همین موضوع است اگر مایع فرمان برقی نیز به اندازه کافی است سلامت گیربکس را بررسی کنید .

علت زوزه کشید خودرو در دنده ۴ :

جعبه دنده نیز می تواند باعث زوزه کشیدن خودرو شود این موضوع اغلب به دلیل کمبود روغن جعبه دنده , خرابی در دنده ها و یا وجود شی در جعبه دنده رخ دهد در هر صورت بهتر است خودرور ا به تعمیرگاه ببرید تا به طور دقیق علت این صدا ناهنجار را تشخیص دهد .

علت زوزه کشیدن گیربکس دستی :

شنیده شدن صدای زوزه و ناهنجاری علاوه بر خودروهایی با گیربکس اتوماتیک در خودروهایی با گیربکس دستی نیز شنیده می شود , گیربکس دستی مجموعه از شفت ها , دنده ها و هماهنگ کننده هاست در حالت نرمال نباید بین دنده ها سایش وجود داشته باشد بلکه انتقال نیرو باید توسط روغن گیربکس انجام شود درواقع بین دنده ها باید روغن گیربکس به صورت لایه ای بسیار نازک باشد عواملی که باعث زوزه کشیدن گیربکس دستی می شود شامل

 • تطابق نداشتن و هم محور نبودن شفت ها
 • کیفیت پایین قطعات
 • بی کیفیت بودن روغن گیربکس و تعویض نکردن به موقع روغن
 • برخورد دندانه های دو چرخ دنده به هم
 • کمبود روغن گیربکس به دلیل نشتی یا تبخیر
 • ساییدگی یا شکستن فنر و ساچمه ماهک
 • خلاصی و ساییدگی زیاد از حد مبل ماهک
 • ساییده شدن یا افزایش لقی بلبرینگ های داخل گیربکس
تعمیر تخصصی خودرو در محل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *