متفرقه

فیلترها در خودرو

فیلتر خودرو
فیلتر خودرو

فیلترها در خودرو

 

خب در این برگه قصد داریم درباره فیلترها در خودرو  مطالبی را عنوان کنیم  .  خب طبق معمول هرروز به ادامه این مطالب میپردازیم  و هر اطلاعاتی که درباره فیلترها  در خودرو وجود داشته باشد را اینجا مورد بررسی قرار میدهیم  . امیدواریم از مطالب این سایت لذت ببرید .

سرویس کامل مایعات خودرو در محل

نقش فیلترها در خودرو

مایعات خودرو چه به صورت خام و چه در مسیر کارکرد خودرو با املاحی همراه میشود که وجود آنها باعث آسیب رسیدن دیواره ها  و مسیرهای عبور حساس میشود . فیلترهای تعبیه شده در خودرو زمانی که در مسیر این مایعات قرار میگیرند از عبور ذرات غیر طبیعی مضاف بر مایعات خودرو جلوگیری کرده و از ان صدمه ها جلوگیری میکند . این فیلترها هرکدام از متریال خاصی ساخته شده اند   و هر کدام نقش متفاوتی در خودرو دارند . خب با توجه به آن مایعی که از این فیلترها عبور میکند از زمانی که اولین خودرو اختراع شد تا کنون شرکت های سازنده خودرو در تمام نقاط جهان آزمون و خطاهای لازم را برای ساخت فیلتر مناسب پشت سر گذاشته اند .

انواع فیلتر ها در خودرو

 

فیلتر هوای خودرو

فیلتر هوای ماشین


این فیلتر نقش جلوگیری از ذرات معلق هوا و آلوده  جرم گیر به محفظه موتور میشود  . با وجد فیلتر هوای ماشین موتور خودرو هوای سالمی را مکش میکند و  موتور در مسیر پر کار خود دچار فشار اضافی و جرم  اضافی در بخش بنده و سایر بخش های موتوری نمیشود .

انواع فیلتر هوا در خودرو

نحوه کار کردن فیلتر هوا در خودرو

چه زمانی باید فیلتر هوای ماشین را تعویض کرد ؟

میانگین زمانی که برای تعویض فیلتر هوای ماشین در نظر گرفته اند و به شما توصیه میکنند هر دوسال یکبار است ، اما این زمان کاملا از نظر فنی نامناسب است  . زمان تعویض فیلتر هوای ماشین به چند مورد بستگی دارد :

  1. وضعیت آب و هوای منطقه  :

اگر شما در مناطقی که رانندگی میکنید از آب و هوای آلوده ای برخوردار باشد خب بمراتب فیلتر هوای ماشین از عمر کمتری برخوردار است  . غلظت دود در شهرهای آلوده ای چون تهران سبب میشود که توریهای فیلتر مسدود شده و پس از مدتی به مرور به موتور خودرو فشار بیاورد . در این مورد شاید شما مجبور شوید هر سال ۲ یا ۳ بار فیلتر هوای ماشین را عوض کنید . حتی رانندگان اسنپ در سال تا ۴ بار موظف به تعویض فیلتر هوا هستند .

۲. موقعیت جغرافیایی :

اگر در منطقه ای که رانندگی میکنید از آب و هوای گرم و خشک برخوردار باشد مطمئنا ریز گرد ها و تاثیر مخرب آن همان تاثیر را در عمر فیلتر هوای ماشین دارند که دود و آلایندگی دارند  . در آب و هوای مرطوب نیز به همین شکل است  . فیلتر هوا در آب و هوای مرطوب با گرفتن رطوبت از هوا و در کنار آن با جذب آلاینده ها ( البته اگر محیط آلوده باشد ) سبب مسدود شدن راه عبور هوا و فشار به موتور خودرو میشود .

آموزش تعویض فیلتر هوای ماشین

این کار بسیار ساده است

۱.شما طبق تصویر فیلتر را از خودرو جدا کنید.

۲.سپس با گرفتن فشار باد و یا اگر در دسترس نبود با دستمالی مربوط جای آن را تمیز کنید  .

۳. سپس فیلتری را  که خریداری کرده اید به همان جهتی که روی تصویر جلدش مشاهده میکنید قرار دهید  و سپس کاور آن را ببندید

 

 

تعمیر تخصصی خودرو در محل با کوییک سرویس وحید

فیلتر روغن

فیلتر روغن ماشین


این فیلتر همان گونه که از نامش پیداست از وجود جرم های روغن و املاح با سختیهای بالا به بخش هایی از قبیل شاتون  و یاتاقان شاتون ، سیلندر ، پیستون ، رینگ ، روغنگیر ها و تمام قطعات دیگری که در حول محور میل لنگ در حرکت هستند جلوگیری میکند . یکی از مهمترین و حیاتی ترین فیلترها در خودرو همین فیلتر روغن ماشین میباشد . با سایت کوییک سرویس وحید همراه باشید .

 

 

فیلتر روغن ماشین

نقش فیلتر روغن ماشین چیست ؟

روغن موتور استفاده شده در خودرو حاوی املاحیست که در زمانی ورود به محفظه موتور و سیلندر  و عبور از یاتاقانها و در جریان روغن قرار دادن شاتون ها خطر محسوب میشود  . در این بین فیلتر روغن ماشین وارد عمل شده و این املاح را از قبل از ورود به این قسمتهای حساس جدا میکند .  و همچنین در مسیر رفت و برگشت روغن کار خود را دوباره تکرار میکند  .

اگر فیلتر روغن ماشین نباشد چه اتفاقی می افتد ؟

خب  شاید بعضا از خود بپرسند که اگر فیلتر روغن در ماشین وجود نداشته باشد جه اتفاقی می افتد ؟

خب در یک جمله میتوان گفت که ” در این صورت خودرو شما بیشتر از یک روز نمیتواند به سلامت خود ادامه دهد “. چنانچه روغن خودرو از فیلتر روغن ماشین عبور نکند ( زمانی که فیلتر روغن ماشین وجود نداشته باشد  ) در همان استارت اولیه املاح اضافی که در مسیر قرار میگیرد سوراخ موجود در بدنه شاتون را مسدود میکند  و روغنی از بدنه شاتون عبور نمیکند .

آسیب رسیدن به شاتون ها

در این صورت یاتاقان شاتون بدون روغن کار میکند تا اینکه بعد از جند ثانیه داغ میکند  و یا دجار ساییدگی و یا شکستن میشود و شاتون را از بالانس خارج کرده و  بعد از مدتی میل لنگ را دجار آسیب کرده و در این بین امکان باز شدن پیچ های شاتون  و در نهایت شکستن کپ شاتون خیلی زیاد میشود . خسارتی که به دلیل وجود نداشتن یک روغن فیلتر ماشین وارد میشود به مراتب خیلی زیاد است  .

انواع فیلتر روغن ماشین

کاربرد فیلتر روغن خودرو

نحوه کارکردن فیلتر روغن خودرو

آموزش تعویض فیلتر روغن ماشین

سرویس خودرو در محل

صافی بنزین

 فیلتر یا همان صافی بنزین


نقش صافی بنزین در خودرو

بنزیهایی که از پالایشگاه ها استخراج میشوند در اکتان ها و املاح دیگر  متفاوت هستند . همچنین دستکاری های برخی از پمپ بنزینها نیز تاثیر مخربی روی کیفیت بنزین میگذارد . خوشبختانه یکی از بهترین بنزین های موجود در کشور عزیزمان ایران است که از کیفیت بالایی برخوردار است . اما به هر ترتیب برای عبور یک بنزین مرغوب به محفظه سیلندر خودرو نیاز به یک صافی دارد تا از عبور جرم های مضر بنزین جلوگیری کند .

اگر صافی بنزین در خودرو وجود نداشته باشد چه اتفاقی می افند ؟

چنانچه به در دلیلی صافی بنزین نباشد و یا نتواند بنزین موجود را فیلتر کند املاح بنزین وارد محفظه سیلندر میشود  . روزنه هایی در سوزن انژکتور خودرو وجود دارد ( مطالب مربوط به سوزن انژکتور ) که با تماس با املاح بنزین مسدود میشوند . در مرحله اول پاشش بنزین توسط این سوزن ها دچار آسیب میشود و خودرو شروع به ریپ زدن میکند . سپس تمام ورودی ها و خروجیهای بنزین دجار مشکل شده  و تنظیم سوخت خودرو به کل از حالت استاندارد خارج میشود .

زمان تعویض صافی بنزین خودرو

خب طبیعتا نمیشود زمان دقیقی را برای تعویض صافی بنزین خودرو در نظر گرفت اما به نکاتی اشاره میکنیم که مهمترین معیار برای تعویض صافی بنزین به شمار می رود  .

  1. برند صافی بنزین خریداری شده

سعی کنید تا جایی که ممکن است از نمایندگیهایی مثل ایساکو و سایر نمایندگی ها ی معتبر نسبت به خرید لوازم یدکی لازم اقدام کنید  . خرید از فروشگاه های متفرقه به هیچ عنوان توصیه نمیشوند . کافیست در کیفیت این گونه از محصولات که مسائل حیاتی خودرو را به همراه دارند خللی ایجاد شود  و به خاطر کمی ارزانتر بودن قیمت محصول خسارتی جبران ناپذیر به ماشین شما وارد شود .اما اگر از صافی بنزین متفرقه استفاده کرده اید ممکن است  مدت زمانی مفید استفاده از صافی بنزین بسیار کم شود . همچنین استفاده از یک صافی بنزین مطمئن از نمایندگی ها میتواند برای شما از عمر استانداردی برخوردار باشد .

۲. پمپ بنزین ها

برخی از پمپ بنزین ها از بنزین های با کیفیت استفاده نمیکنند  و این مقوله میتواند دلیل بر مسدود شدن و یا خراب شدن  و آسیب دیدن صافی بنزین خودرو باشد . پس تلاش کنید اگر مسیر رفت آمدتان به یک منطقه ختم میشود از یک پمپ بنزین مناسب استاده کنید  .

۳. کیلومتر طی شده

خب مسلما اگر شما از بهترین برندهای صافی بنزین استفاده کنید باید در هر ۱۷۰۰۰ کیلومتر صافی بنزین را عوض کنید  . اما این کیلومتریست که در اتوبان ها ثبت میشود  . زمانی که شما در شهر رانندگی میکنید  و مدام در ترافیک هستید و یا همیشه با کوچه پس کوچه ها سر و کار دارید حتی تا ۷۰۰۰ کیلومتر هم این معیار کاهش میابد  .

با مکانیک سیار وحید همراه باشید . کوییک سرویس وحید زمان را برای شما پس انداز میکند  .

مشکلات شاتون ها در خودرو

مشکلات پیستون ها در خودرو

مشکلات تسمه تایم در خودرو

مشکلات بلبرینگ ها در خودرو

امتیاز دهید
چند ستاره متعلق به ماست
[Total: ۱ Average: ۵]
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *