متفرقه

وظایف مکانیک سیار چیست ؟

وظایف مکانیک سیار چیست ؟
وظایف مکانیک سیار چیست ؟

وظیفه مکانیک سیار چیست ؟

بیشتر مطالب مکانیک سیار وحید درباره خدمات تخصصی و مسائل فنی  خودرو است . اما این مقاله صرفا برای این است که بیشتر مکانیک سیار را بشناسید و انتظارات خود را از یک تعمیرکار سیار خودرو بتوانید بهتر مطرح کنید . زمانی که به جای رفتن به مکانیکی با مکانیک سیار تماس میگیرید  چند نکته مهم را باید بدانید که در ادامه توضیح خواهیم داد . همراه کوییک سرویس وحید باشید با شرح وظایف مکانیک سیار و ۹  نکته  و مسئولیت مهم که تعمیرکار سیار خودرو باید به آنها توجه کند .

با مکانیک سیار همراه شوید

شرح وظایف مکانیک سیار

این موارد یک دستور العمل نیست و اساسنامه خاصی ندارد اما آنچه که ما طی این سالها تجربه کرده ایم ما را به این نقطه رسانده است تا با رعایت این نکات بتوانیم مکانیک سیار حاذقی باشیم  (البته حاذق بودن یا نبودن ما را مشتریان قضاوت میکنند )

 ۱. مکانیک سیار باید خوش قول باشد

طبیعتا یک راننده ممکن است در شرایط مناسبی نباشد و با نقص فنی خودرو دنبال یک مکانیک سیاری میگردد تا در حد اقل زمان ممکن خود را به محل برساند ، چرا که او دنبال صرفه جویی در زمان است  وگرنه طبیعتا به جای این کار به مکانیکی مراجعه میکند . از طرفی ممکن است راننده در مسیر به اصطلاح گیر کرده باشد و انتظار تاخیر زیاد را در اعزام مکانیک ندارد . بنابراین از مهمترین وظایف مکانیک سیار این است که در دسترس باشد  .

 ۲. مکانیک سیار باید محل ارائه خدمات را بشناسد

تسلط کامل یک مکانیک سیار به محدوده ای که خدمات ارائه میکند یکی از مهمترین وظایف اوست . در مواقعی که ردیابی مسیر با اختلال مواجه میشود مکانیک سیار باید آشنایی خوبی نسبت به ترافیک ها و میانبرهای مسیر داشته باشد .

 ۳. مکانیک سیار باید خوش برخورد باشد

رعایت  این اصل برای همه خدمات الزامی است   . چنانچه تعمیرکار به هر دلیلی تحت فشار است یا در هر وضعیت نابسامان دیگری قرار دارد نباید خدمات ارائه کند . برخورد مکانیک با مشتریانی که نقص فنی خودرو آنها را تحت فشار قرار داده است بایستی کاملا محترمانه باشد .

 ۴. لوازم و ابزار مکانیک سیار باید کامل باشد

درست است که تعمیرکار باید قبل از اینکه حتی تبلیغات خدمات سیار را دنبال کند و وارد این صنف شود از نظر ابزار و لوازم تکمیل باشد  ، اما ناگفته نماند که تکمیل ابزار برای هر مکانیکی مستلزم تجربه چند ماموریت  و خدمات در محل است . به هر ترتیب باید مکانیک سیار به فکر تکمیل کردن ابزارآلات لازم باشد .

 ۵. مکانیک سیار باید لوازم مصرفی ماشین همراه خود داشته باشد

برخی لوازم باید حتما همراه مکانیک سیار باشد تا بعد از هماهنگی با مشتری دنبال خرید لوازم نرود  . همچنین در روزهای تعطیل که تردد زیاد  و امکان تعطیلی فروشگاه ها وجود دارد مکانیک سیار باید مجهز باشد . لوازمی چون  :

 • باتری ماشین
 • روغن موتور و لوازم مرتبط مثل فیلتر هوا  / فیلتر روغن و….
 • تسمه تایم  ( یکی از مهمترین لوازم برای مکانیک سیار  )
 • صفحه کلاچ  و لوازم
 • پمپ بنزین و لوازم
 • قطعات گیربکس
 • سرپلوس ، بلبرینگ چرخ ، سیبک و میل موج گیر  و… لوازمی که حجم کم دارند حتما از هر کدام برای خودروهای پر مصرف موجود  باشد
 • رادیاتور  ( رادیاتور پراید ، پژو ۲۰۶ ، سمند ، تیبا  و ساینا و کوییک  از هر کدام موجود داشته باشد )
 • شمع و وایر

 ۶. هزینه های مکانیک سیار باید منصفانه باشد

برخی افراد به محض اینکه میبینند ماشین در مسیر مانده سریعا هزینه های گزافی را فاکتور میکنند  و از آنجایی که راننده مجبور به پرداخت آن است نمیتواند واکنشی نشان دهد . اما خدا را شکر این روزها رقابت در این زمینه زیاد و مردم میتوانند قیمت ها را مقایسه کنند . از طرفی قیمت ها در سامانه ها مشخص هستند و دست برخی افراد سودجو در تعیین هزینه خرید لوازم بسته است .  اما به هر ترتیب منصف بودن از وظایف مکانیک سیار است   و وجدان کاری باید باشد .

 ۷. مکانیک سیار باید پاسخگوی بعد خدمات باشد

منظور این نیست که بعد از ارائه خدمات هر اتفاقی برای خودرو بیفتد پای اوست ، در واقع باید جوابگوی تلفن باشد . در حقیقت میتوان گفت آنلاین بودن و پاسخگویی به موقع مهمترین وظیفه مکانیک سیار است  ، حال چه قبل ارائه خدمات باشد ، چه  بعد از تعمیرات  و تسویه با مشتری .

 ۸. مکانیک سیار باید ماهر باشد

طبیعتا هر فردی در هر حرفه ای باید خبره باشد . اما منظور ما اینجا چیز دیگریست  ، در واقع مکانیک سیار باید از یک مکانیک مستقر در مکانیکی ماهرتر باشد ، چرا که این خدمات در محل قرار است انجام شود و  اگر اینگونه نباشد در برخی موارد کار سخت میشود   . به نکات زیر توجه کنید  :

 • عیبیابی  :  فرصت عیبیابی در مسیر کمتر از مکانیکی است  و از وظایف مهم مکانیک سیار این است که سریعا نقص فنی را تشخیص دهد  .
 • تعمیر فوری : شاید در مکانیکی به مشتریان بتوانید بگویید چند ساعت دیگر برای تحویل خودرو تشریف بیارید اما مکانیک سیار فرصت زیادی نخواهد داشت .
 • نداشتن چال   : داشتن چال برای مکانیکی یه مزیت است  ، اما مکانیک سیار که این موقعیت را ندارد باید بتواند مسلط به تعمیر در محل باشد و حرفه ای تر عمل کند تا نیاز مشتری برطرف شود   .
 • نداشتن تجهیزات سنگین و بالابر : البته که در برخی موارد خودرو باید به مقر منتقل شود اما میتوان در بسیاری موارد خدمات سیار را بدون تجهیزات سنگین نیز  انجام داد .

 ۹. مکانیک سیار باید سرویس دوره ای داشته باشد

سرویس دوره ای را بسیاری رانندگان این روزها میپذیرند و معتقدند که هر از گاهی یک سرویس اساسی برای ماشین لازم است . لذا از وظایف مکانیک سیار این است که یک برنامه اساسی مدیریت مشتریان لحاظ کند که با ارائه اشتراک آنها را با سرویس های دوره ای خودرو آشنا کند .

تعمیر تخصصی خودرو در محل با مکانیک سیار وحید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *